Zostań MISTRZEM domowej cukierni. Oto kilka WSKAZÓWEK na UDANE WYPIEKI!

Zostań MISTRZEM domowej cukierni. Oto kilka WSKAZÓWEK na UDANE WYPIEKI!

By ciasto rosło jak na drożdżach… wystarczy do niego dodać spulchniacz. I niekoniecznie drożdże, bo na rynku jest wybór tych środków. Zobacz który kiedy najlepiej użyć.


Wybór środka spulchniającego zwykle podyktowany jest rodzajem ciasta. Ale pod uwagę można też wziąć inne zalety i wady tych dodatków.

DROŻDŻE

 • Warto wiedzieć: Ciasta i bułki z ich dodatkiem są wyjątkowo puszyste i mają charakterystyczny smak. Należy je jeść po wystudzeniu. Dla niektórych mimo to są ciężkostrawne.
 • Jak stosować: Do wypieków można dodawać zamiennie drożdże świeże lub instant – drożdży suszonych używamy 1/3 – 1/2 w stosunku do zalecanej masy drożdży świeżych. Drożdże świeże przed dodaniem do ciasta należy pobudzić do pracy mieszające je z ciepłym (nie gorącym) mlekiem lub wodą i pozostawiając do wyrośnięcia. Drożdże instant wystarczy wymieszać z sypkimi składnikami. Przygotowanie rozczynu zaleca się jedynie w przypadku ciast z dużą ilością bakalii.

Świeże drożdże trzymane w lodówce zachowują swą moc ok. 6 dni.

Na każde 50 dag mąki dodaje się 3-7 dag drożdży świeżych.

 

PROSZEK DO PIECZENIA

 • Warto wiedzieć: Stanowi połączenie sody oczyszczonej oraz składnika kwasowego potrzebnego do uaktywnienia tej pierwszej. Dodaje się go głównie do ciast ucieranych. Stosowany w nadmiarze może być wyczuwalny.
 • Jak stosować: Proszek należy wymieszać z mąką i przesiać. Zaczyna działać w połączeniu w płynem w podwyższonej temperaturze. Ciasta ucierane pieczemy od razu po wymieszaniu w ok. 180 st. C.

SODA OCZYSZCZONA

 • Warto wiedzieć: Wodorowęglan sodu stosuje się do ciast piernikowych, które zawierają składniki o kwaśnym odczynie niezbędne do jego aktywacji (np. miód, ocet, sok owocowy, jogurt). Powoduje ciemnienie wypieków, a nadmiar daje nieprzyjemny posmak.
 • Jak stosować: Przed dodaniem do ciasta warto rozpuścić ją w płynie. Ciasto zaczynamy piec w 180 st. C.

AMONIAK

 • Warto wiedzieć: Kwaśny węglan amonu nada lekkości np. ciastkom. W czasie pieczenia całkowicie się rozkłada i jest niewyczuwalny w gotowym wyrobie.
 • Jak stosować: Na 50 dag mąki dodaje się 2 łyżeczki amoniaku – należy go rozpuścić w ciepłym płynie. Ciasto może chwilę postać, bo amoniak nie traci mocy.

 

 

KB
Zdjęcia: pixabay
ĆWICZYSZ a efektów BRAK?! Oto 6 nawyków, które NISZCZĄ Twój TRENING!

ĆWICZYSZ a efektów BRAK?! Oto 6 nawyków, które NISZCZĄ Twój TRENING!

Ćwiczysz systematycznie, wylewasz litry potu na siłowni a efektów jak nie było tak nie ma? Poznaj 6 powodów, przez które twój trening nie jest efektywny:


 1. ćwiczenia na pusty żołądek – ćwicząc na czczo, zamiast budować mięśni tracimy je, a to dlatego że nasze mięśnie do wysiłku fizycznego  wykorzystują cukier z naszej krwi, który jest paliwem napędowym. A mając pusty żołądek mamy również niski poziom cukru we krwi. Dlatego warto zjeść posiłek na 45 min przed treningiem;
 2. złe odżywianie lub głodzenie- sprawia, że nasz organizm jest rozregulowany. Głodzenie się lub spożywanie niezdrowego jedzenia, sprawia że trening nie jest efektywny. Nasz organizm potrzebuje regularnych, pełnowartościowych posiłków;
 3. mało białka w diecie- a jak wiadomo białko jest budulcem naszych mięśni! Ponadto jest ono bardzo wydajne, bo aż 30% kalorii pochodzących z białka jest spalanych już podczas jego trawienia;
 4. niewystarczająca ilość snu- sen to odpoczynek całego organizmu, podczas którego nasze mięśnie regenerują się po wysiłku fizycznym. W trakcie snu stabilizują się też poziomy hormonów, odpowiadających za metabolizm tłuszczy. A jest to ważne zwłaszcza kiedy nasz trening opiera się na zamianie tkanki tłuszczowej w mięśniową;
 5. dużo ćwiczeń kardio-  owszem, pozwala spalić on kalorie, ale nasz plan treningowy musi być rozszerzony o prawidłową dietę, trening siłowy i odpowiedni czas na regenerację między ćwiczeniami;
 6. brak rozgrzewki- a to ona jest podstawą do dobrego przygotowania naszego organizmu do intensywnych ćwiczeń. Jej brak może spowodować brak rezultatów, można nabawić się zakwasów a w najgorszym wypadku – kontuzji.

Proste nawyki, o których warto pamiętać a efekty Cię zaskoczą!

źródło: naukaifitness.pl

zdjęcie: pixabay.com

KB

 
BANALNY ale jednocześnie SKUTECZNY sposób aby TWOJE DZIECKO jadło WARZYWA! Wystarczy …

BANALNY ale jednocześnie SKUTECZNY sposób aby TWOJE DZIECKO jadło WARZYWA! Wystarczy …

Nie od dziś wiadomo, że ma  wpływ na rozwój dziecka oraz na wytworzenie bliskich więzi z matką. A ostatnie badania naukowców z Monell Chemical Senses Centre w Filadelfii dowodzą, że KARMIĄC dziecko PIERSIĄ wpływamy na jego późniejsze nawyki żywieniowe!


A wszystko zaczyna się od tego, co w czasie ciąży i późniejszego karmienia piersią zjada mama. Jeśli jej dieta jest bogata w warzywa, to dzieci do ich smaku przyzwyczajają się już w łonie matki, popijając płyn owodniowy a po urodzeniu pijąc mleko matki. Dlatego kiedy maluch zaczyna jeść stałe pokarmy, smaki warzyw nie będą już tak intensywne i dziecko chętniej będzie je spożywało.

„Doświadczenia zmysłowe każdego dziecka są wyjątkowe, ale smak ich pierwszego pożywienia, zaczynając od macicy, zależy od tego, co mama je”- powiedziała Julie Mennella, główny autor badań i biopsycholog w Monell Chemical Senses Center w Filadelfii.

Racjonalne odżywianie w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią sprawia, że zapewniamy dziecku zdrowy rozwój. Dbajmy o to by była ona urozmaicona i bogata w warzywa i owoce, a nasze maluchy chętniej będą po nie sięgać w przyszłości.

źródło: independent.co.uk

zdjęcia: pixabay.com

KB

 

 
UWAGA! Ten lek został wycofany ze sprzedaży!

UWAGA! Ten lek został wycofany ze sprzedaży!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wstrzymaniu w obrocie na terenie całego kraju Cyclaidu. To lek stosowany po przeszczepach, a także w leczeniu dermatologicznym i reumatologicznym.

GIF wstrzymał jedną serię produktu o numerze: 910233 o dacie ważności: 11.2019. Chodzi o opakowania 100 miligramów i 50 miligramów. Lek nie będzie sprzedawany w hurtowniach i aptekach w całym kraju.


Powodem takiej decyzji jest odkrycie w większych opakowaniach (100 mg), elementów z mniejszego opakowania (50 mg).

 

Lek Cyclaid jest stosowany w zapobieganiu odrzucenia przeszczepu po transplantacji narządów lub szpiku kostnego. Poza tym jest używany w leczeniu ciężkiej łuszczycy, chorób nerek, ciężkiego zapalenia stawów i ciężkiego wyprysku przy atopowym zapaleniu skóry.

SEB