Nie uwierzysz SKĄD POCHODZĄ! Poznaj 5 NAJDZIWNIEJSZYCH KAW!

Nie uwierzysz SKĄD POCHODZĄ! Poznaj 5 NAJDZIWNIEJSZYCH KAW!

Ostatnio burzę w internecie wywołała serwowana przez warszawską kawiarnię KAWA  z KOBIECYM MLEKIEM. Trzeba przyznać, że jest to dość dziwna forma jej podania. Ale czy wiesz jakie kawy są prawdziwym rarytasem i skąd pochodzą? Te informacje mogą Was niemniej zaskoczyć.  Poznajcie 5 najdziwniejszych kaw:


  1. Kopi Luwak–  kawa pochodząca z … odchodów cywety czy łasiczki, które zjadają dojrzałe ziarna kawy, trawią je a na końcu wydalają. Z odchodów są on wybierane, czyszczone i sprzedawane za astronomiczne kwoty, sięgające aż kilku tysięcy złotych za kilogram. Przeprowadzone badania, mówią że enzymy trawienne tych łasiczek zmieniają zawarte w ziarnach kawy białka, przez co usuwają z niej goryczkę. Smak tej kawy jest podobno bardzo złożony i mocno… czekoladowy;
  2. Kopi Muntjac– tak jak poprzedniczka, zbierana jest z odchodów ale Muntjaca, zwierzęcia z rodziny jeleniowatych i żyjących w południowo-wschodniej Azji. Owocnia zostaje strawiona, zaś ziarna kawy pozostają nienaruszone. Podobno ziarna tej kawy są trudno dostępne, ponieważ nie ma specjalnych hodowli tych jeleni;
  3. Bat coffee lub Bat Crop– kolejna osobliwa kawa ale pochodząca od… nietoperzy , które jak się okazuje też podjadają owoce z krzewów kawowych.
  4. Jacu Bird lub Jacu Bird Coffee– ta kawa pochodzi od indyków.  W Brazylii są one karmione ziarnami kawy, ale uwaga… tylko i wyłącznie najlepszą odmianą arabiki, a układ trawienny indyków służy jedynie do nadania jej szlachetnego smaku.
  5. Małpi rarytas– różnica produkcji tej kawy polega na tym, że przemierza on całego układu trawiennego małpy, a jedynie jest przez nią przeżuwana i wypluwana. Makaki tajskie w trakcie całego procesu ssania, nadają podobnie ziarnom kawy wyrazistego, waniliowego smaku. Zbiory tej odmiany wahają się od 4- 300 kg rocznie.

Tak więc kawa niejedno pochodzenie ma. Delektujmy się jej smakiem, nie wnikając zbytnio skąd pochodzi.

źródło: flemming-cafe.pl

zdjęcie: pixabay.com

KB
SZOKUJĄCY pomysł! PLAC ZABAW inspirowany ISLAMEM powstaje na jednym z OSIEDLI w… (VIDEO)

SZOKUJĄCY pomysł! PLAC ZABAW inspirowany ISLAMEM powstaje na jednym z OSIEDLI w… (VIDEO)

Integracja integracją, ale indoktrynacja od małego, w miejscu które powinno być neutralne, to zupełnie inna sprawa.


 

Pomysł na zbudowanie placu zabaw inspirowanego Islamem jest co najmniej zaskakującym pomysłem. Widzimy tu salę zabaw w kształcie kopuły meczetu z półksiężycem – który jest uznawany za symbol Islamu –  i czterema minaretami. Są też figurki w strojach islamskich.

 

Plac zabaw powstaje w dzielnicy Neukolln w Berlinie i w założeniu ma się przyczynić do integracji emigrantów. Ciekawe, jak zostałby przyjęty np. chrześcijański plac zabaw. Zapewne padłyby oskarżenia odnośnie narzucania wiary itp. W przypadku Islamu nikt nie powie złego słowa, bo obowiązuje poprawność polityczna.

 

A jak wygląda kontrowersyjny plac zabaw? Można zobaczyć na poniższym nagraniu.

 

 

(aw), źródło: liveleak, therebel.media

 

 
TRWA około 6 sekund i SCHŁADZA nasz MÓZG! Ta naturalna klimatyzacja to…

TRWA około 6 sekund i SCHŁADZA nasz MÓZG! Ta naturalna klimatyzacja to…

Ma dobry wpływ na organizm człowieka, bo działa jak naturalna klimatyzacja, która „chłodzi” nasz mózg a trwa zaledwie ok. 6 sekund. Mowa o ziewaniu.


Pierwsze badania dotyczące określenia funkcji ziewania, wskazują że pełni ono funkcję termostatu temperatury ciała. Wykazały także, że częste ziewanie jest ważniejsze latem niż zimą oraz, że osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach ziewają mniej.

Według naukowców jest to też dobra metoda do odstresowania się, bowiem skupiony i poddany stresowi mózg wykorzystuje moment ziewania do chwilowego odcięcia się od świata zewnętrznego, ponieważ w jego trakcie przestajemy słyszeć.

Ten sposób odcięcia się od świata na kilka cennych sekund jest źródłem regeneracji i pogody ducha, którymi trzeba umieć się cieszyć. Ziewnięcie trwa mniej więcej 6 sekund. Przez ten krótki czas mózg staje się bardziej wydolny i ponownie możemy naładować akumulator” – zauważa doktor Frederic Saldman, ceniony francuski dietetyk, kardiolog i specjalista w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

źródło: dziennik.pl

zdjęcie: pixabay.com

KB
Działa MOTYWUJĄCO, ale DŁUGOTRWAŁY i SILNY zaczyna szkodzić! Zobacz jak na nasz ORGANIZM działa… STRES!

Działa MOTYWUJĄCO, ale DŁUGOTRWAŁY i SILNY zaczyna szkodzić! Zobacz jak na nasz ORGANIZM działa… STRES!

Stres to nic innego jak naturalna reakcja naszego organizmu. Jest dla nas korzystny, bo motywuje do działania i przyspiesza reakcję. Jednak jeśli staje się silny i długotrwały zaczyna nam szkodzić.


Kiedy się denerwujemy spada nam poziom hormonów szczęścia, serotoniny i dopaminy, a zwiększa się wydzielanie hormonów stresu: adrenaliny i noradrenaliny. I przy krótkotrwałym stresie dobrze wpływają na nasz organizm: przyspieszają pracę serca, poprawiają pracę mięśni, rozszerzone oskrzela ułatwiają oddychanie a rozszerzone źrenice wyostrzają nasz wzrok.

Sytuacja nie wygląda już dobrze, jeśli stresujemy się przez długi czas. Poza wspomnianą wcześniej adrenaliną i noradrenaliną nasz organizm zaczyna wytwarzać również kortyzol, który wzmacnia działanie tych dwóch hormonów, a przy tym nie działa korzystanie na nasze zdrowie:

  • kortyzol przyczynia się do uwalniania wapnia z kości, a zatrzymując sól w organizmie zwiększa wydalanie potasu;
  • zwiększa poziom glukozy we krwi, przez co stajemy się głodni, a dodatkowo noradrenalina powoduje niekontrolowany apetyt na węglowodany, co sprzyja otyłości;
  • „zużywa” białko z mięśni powodując napięcie mięśniowe, zwłaszcza w okolicach pleców i karu,
  • ogranicza produkcję cytokin i osłabia działanie układu limfatycznego, przez co spada nasza odporność.
  • poprzez długotrwały stres i długi okres działania kortyzolu obumierają nasze komórki mózgowe w rejonie odpowiedzialnym za pamięć i uczenie się.

Warto pamiętać, że w wyniku silnego stresu rozwijają się także takie choroby jak zespół jelita drażliwego czy choroba Hashimoto. Zaś zaburzona praca układu nerwowego sprzyja nerwicy, depresji, zaburzeniom snu oraz częstym bólom głowy.

źródło: dziennik.pl

zdjęcie: pixabay.com

KB