Psycholog: bardzo ważne jest poczucie więzów rodzinnych, które warto pielęgnować

Psycholog: bardzo ważne jest poczucie więzów rodzinnych, które warto pielęgnować

Bardzo ważne jest poczucie więzów rodzinnych, więc może warto te więzy rodzinne pielęgnować, bo pewnie za jakiś czas będziemy o nich tylko czytać w literaturze i tęsknić – mówi PAP psycholog Andrzej Kuśmierczyk w związku z rodzinnymi świętami Bożego Narodzenia.


 

„We współczesnym świecie duża, wielopokoleniowa rodzina przestaje istnieć. Jesteśmy ciągle w ruchu, żyjemy w małych, nuklearnych rodzinach – rodzice, dzieci. Może jednak jest jakaś wartość w tym dużym kręgu rodzinnym, może jednak oparcie i społeczny kontekst tej dużej rodziny stanowi jakąś potrzebną okoliczność do poczucia przynależności, do poczucia budowania własnej tożsamości” – uważa psycholog.

 

Jego zdaniem warto te więzy rodzinne pielęgnować, bo pewnie za jakiś czas będziemy o nich tylko czytać w literaturze i tęsknić. „Więc jest jeszcze okazja, żeby pobyć z rodziną. Można powiedzieć – zróbmy to jak najlepiej, zróbmy to jak najbardziej życzliwie, bo to jednak jest nasza rodzina” – dodał Kuśmierczyk.

Ekspert zaznaczył, że dość często w skłóconych rodzinach bardzo trudno jest stworzyć dobrą atmosferę podczas świąt. Ale – jego zdaniem – takim motywem, czy inspiracją do rozumiejącego i życzliwego spojrzenia na siebie może być świadomość tego, że ci inni, których nazywamy rodziną, to tacy ludzie jak my.

„Oni też mają swoje emocje, swoje uczucia. A więc dajmy im prawo do tego, żeby oni z nami jednak +po ludzku+ pobyli, bo to przecież zwykli ludzie, których jeżeli byśmy spotkali w troszkę innej przestrzeni, w innych okolicznościach, nie budziliby naszych resentymentów sprzed dwudziestu, trzydziestu lat” – zaznaczył.

„Skupienie się na tym +tu i teraz+ i sprawienie, żeby +tu i teraz+ było troszeczkę przyjemniej niż jest zwykle, może być bardzo dobrym, przyjemnym doświadczeniem” – podkreślił psycholog.

Zdaniem Kuśmierczyka warto podczas spotkań rodzinnych nie kierować się swoimi uprzedzeniami, i warto nie przywoływać negatywnych doświadczeń, tylko zrobić coś, czego być może nie rozbiliśmy przez całe życie – czyli uważnie słuchać.

„Warto interpretować pod kątem życzliwości i odpowiadać na to, co ludzie mówią, z punktu widzenia tej życzliwości. Będzie to być może dla innych uczestników tego spotkania komunikat, że zróbmy zawieszenie broni, albo przynajmniej bądźmy dla siebie nieoczekiwanie mili” – zakończył Andrzej Kuśmierczyk.

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

autor: Kamil Szubański
Seks-taksówka jeździ po w Wołgogradzie! Za kurs można zapłacić „w naturze”

Seks-taksówka jeździ po w Wołgogradzie! Za kurs można zapłacić „w naturze”

​W rosyjskim mieście Wołgograd rozpoczęła swoją działalność korporacja taksówkarska, która pobiera niestandardowe opłaty. Oferuje bowiem możliwość zapłacenia za kurs „w naturze”.


Taksówki reklamowane są głównie na stronach erotycznych. Kierowcy taksówek opisują siebie jako „młodzi, schludni i ładni”. Preferowaną formą „zapłaty” jest seks oralny.

 

Komentatorzy i dziennikarze negatywnie zareagowali na ofertę korporacji –  Czy to nie jest legalizacja prostytucji? – zastanawiają się.

 

Ogłoszenia skierowane są tylko do kobiet. Firma nie sprecyzowała w jaki sposób mężczyźni mieliby zapłacić za kurs. Czy Waszym zdaniem seks-taksówka będzie miała klientki w Rosji?

 

Źródło: rmf24.pl
NIESAMOWITA wigilijna opowieść o marynarzu i jego czterech córkach!

NIESAMOWITA wigilijna opowieść o marynarzu i jego czterech córkach!

Pewien marynarz wypłynął w morze, podczas rejsu kapitan przywołał go do siebie i podał mu telegram, jedna z jego córek zmarła. Marynarz był wstrząśnięty, postanowił… Ten film zmieni Twoje myślenie o świętach!


 
Jak wygląda Polski stół wigilijny? Ciekawostki z regionów!

Jak wygląda Polski stół wigilijny? Ciekawostki z regionów!

Niekwestionowanym królem polskiego stołu wigilijnego pozostaje karp. Najczęściej podaje się go smażonego lub w galarecie. Obok niego pojawia się śledź – zazwyczaj marynowany w oleju z cebulką. Ryby to starożytny symbol chrześcijaństwa.


 

Kolejną ważną w tradycji potrawą jest kapusta z grochem. Kapustą z dodatkiem grzybów nadziewa się z kolei pierogi. Kapusta i grzyby stanowiły dla naszych przodków bardzo ważne uzupełnienie diety w czasie zimy.

 

Podczas wigilijnej wieczerzy warto robić małe przerwy między posiłkami by zakolędować wspólnie z rodziną na część nowonarodzonego Jezusa Chrystusa.

 

Podczas wieczerzy wigilijnej na polskich stołach pojawiają się także różnego rodzaju potraw z makiem. Na Podlasiu, Mazowszu, Podkarpaciu i w Wielkopolsce tradycyjnie Polacy zajadą się kluskami z makiem, a na Śląsku makówkami. Ważną pozycją jest też makowiec. Szczególnie ciekawa tradycja to danie kutia – pochodzące z Kresów, przygotowywane na bazie pszenicy, miodu, mleka i bakalii. Małe, czarne ziarenka według wierzeń przynoszą bogactwo.

 

Jeśli chodzi o zupy, na polskich stołach królują barszcz czerwony z uszkami oraz grzybowa.

 

Nie można zapomnieć o chlebie – symbolu nowego życia. Ma on zapewnić pomyślność w nowym roku.

 

Wigilijną kolację warto popić kompotem z suszu, który ułatwi trawienie. Susz komponuje się z owoców; jabłek, gruszek i śliwek.

 

Oprócz tego w różnych regionach polski występują różne warianty. Polski stół wigilijny to przepiękna tradycja.

 

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Życzy Redakcja Onet-one.pl