6 krzywdzących STEREOTYPÓW o Polakach! A jak jest naprawdę?

6 krzywdzących STEREOTYPÓW o Polakach! A jak jest naprawdę?

6 stereotypów o Polakach!

 


Stereotyp 1 – Polacy nie lubią obcokrajowców

Często zarzuca się Polakom, że są zamknięci na obcych. Wynika to z tego, że po II wojnie światowej Stalin zamienił nasz kraj w jednolity narodowościowo. Dlatego jeszcze w latach 80 i początkach 90 rzadko można było spotkać na ulicach osoby o innym kolorze skóry lub usłyszeć język obcy, wynikało to także z faktu, że Polska znajdowała się za żelazną kurtyną oraz była biednym nieatrakcyjnym krajem. Kiedy tylko sytuacja geopolityczna uległa zmianie – otwarto granice, kraj zaczął się bogacić i zaczęli do nas napływać obcokrajowcy. Kiedy Polska wstąpiła do UE, nasz kraj stał się celem licznych wypraw turystycznych gości z zachodniej Europy.

Obecnie w Polsce żyje około 234 tys. cudzoziemców – przyjeżdżają tu w celach turystycznych, do pracy, na studia lub po prostu chcą zamieszkać w naszym kraju. Obcokrajowcy mogą czuć się u nas jak w domu. Jest to więc 100% stereotyp.

Stereotyp 2 – Polacy są gościnni

W połączeniu ze stereotypem numer jeden mamy sprzeczny obraz. To w końcu jesteśmy gościnni czy nie? Czy też może gościnni tylko wobec siebie? Prawda jest taka, że my jako Polacy słyniemy z gościnności i „powitania chlebem i solą” kojarzą się wielu cudzoziemcom jednoznacznie z Polakami. Przyjezdni chwalą sobie to, że mogą łatwo otrzymać bezinteresowną pomoc we wskazaniu drogi podczas zwiedzania lub udzielenia innej niezbędnej pomocy czy informacji. Polacy są też bardzo kontaktowi i nie mają problemów przed nawiązywaniem relacji z obcokrajowcami. Ten stereotyp zawiera więc oparcie w rzeczywistości.

Stereotyp 3 – Polacy lubią wódkę

Ta nie opinia ani stereotyp, to po prostu fakty – Polacy plasują się wśród europejskich krajów o najwyższym spożyciu alkoholu na dorosłego mieszkańca. Jednak to nie my wiedziemy prym w niechlubnym zestawieniu. Wyprzedzają nas między innymi Litwini, Belgowie, Austriacy i Czesi.

Ten stereotyp z tego, że Polska swego czasu słynęła z produkcji wódek, które eksportowano na cały świat, jako trunki wysokiego gatunku. W czasie kiedy w Europie Zachodniej pojawiła się gospodarką towarowo-pieniężna u nas wciąż funkcjonowała gospodarka folwarczno-pańszczyźniana. Kiedyś Polska była spichlerzem Europy, jednak z czasem, pojawiło się wiele innych dostawców zboża. Polska szlachta musiała znaleźć jakiś pomysł co zrobić z ogromnymi zapasami zboża, które zalegały w spichlerzach. Najprościej było zacząć pędzić z nich wódkę. Tak jak Szkoci mają swoją whisky, Amerykanie mają burbon, Francuzi koniak, tak Polacy mają swoją wódkę.

Stereotyp 4 – Polacy kradną

To jedna z najbardziej krzywdzących opinii, jakie na nasz temat rozsiewali na świecie Niemcy, którzy sami okradali i zniszczyli nasz kraj w czasie II wojny światowej. Znany jest chamski żart – „Jedź do Polski na wakacje, twój samochód już tam jest”. Prawda jest taka, że Polacy musieliby ukraść miliony niemieckich samochodów by choć trochę zniwelować grabieże i zniszczenia jakich dokonali Niemcy w Polsce. Fakt, zdarzało się, że Polacy kradli samochody i inne rzeczy w Niemczech, ale wynikało to z biedy w naszym kraju, a bieda wynikała z wyniszczającej wojny, którą zafundowali nam Niemcy. Gdybyśmy byli bogatym krajem nie zniszczonym wojną, zapewne takich kradzieży byłoby tyle co kot napłakał. A tak rzeczywiście w latach 90 miały miejsce kradzieże niemieckich aut. Dokonywały ich jednak gangi, a nie zwykli Polacy, uczciwie pracujący w Niemczech na swój dobrobyt. Na szczęście z biegiem czasu stereotyp ten powoli odchodzić w niepamięć, a zastępują go znacznie lepsze opinie – np. Polaka-fachowca.

Stereotyp 5 – Polacy nie znają języków

Jest to fałszywy stereotyp, który bierze się z czasów gdy za komuny w szkołach uczono głównie rosyjskiego. Obecnie w UE po angielsku bardzo słabo mówią hiszpanie, włosi, portugalczycy i francuzi, niemal nie idzie się z nimi dogadać. Natomiast młodzi Polacy, obok młodych Niemców i mieszkańców krajów Beneluxu oraz Skandynawii swobodnie rozmawiają po angielsku. Teorię tę potwierdzają zgodnie studenci, którzy brali udział w Erazmusie.

A co mówią liczby? Prawie połowa (49,6 proc.) Polaków deklaruje znajomość choćby jednego języka obcego na poziomie co najmniej podstawowym. Wśród nich 23 proc. osób zna jeden lub więcej języków obcych na poziomie dobrym lub biegłym, a 19 proc. deklaruje znajomość tylko jednego języka na poziomie podstawowym. Chyba nie jest z nami tak źle, prawda? 😊

Stereotyp 6 – Polacy są chaotyczni

Ten stereotyp jest w połowie prawdziwy. Z jednej strony Polacy po 123 latach zaborów zdołali odbudować Państwo i przeciwstawić się agresji bolszewickiej. Był to niesamowity popis zdolności i organizacji na najwyższym poziomie. Z drugiej strony Polacy są bardzo chaotyczni co widać po naszym prawie podatkowym, które uchodzi za jedno z najbardziej skomplikowanych w Europie. Jesteśmy też krajem niesamowicie zbiurokratyzowanym, pełnym zbędnych urzędów, których kompetencje nakładają się na siebie. W tym sensie organizacji powinniśmy się uczyć od Niemców bądź Skandynawów, którzy są dużo bardziej pragmatyczni i potrafią uprościć skomplikowane sprawy do minimum.

 

Źródło: mondi-polska.pl
PRZESŁUCHANIE Adama Andruszkiewicza! TYLKO U NAS!

PRZESŁUCHANIE Adama Andruszkiewicza! TYLKO U NAS!

Dariusz Loranty przesłuchuje posła Adama Andruszkiewicza!


 

 

Źródło: youtube.com/NetMedia TV
Polscy Programiści zostali Mistrzami Europy Środkowej w… Zdobędziemy też mistrzostwo świata?

Polscy Programiści zostali Mistrzami Europy Środkowej w… Zdobędziemy też mistrzostwo świata?

W dniu 19 listopada 2017 r., na Uniwersytecie w Zagrzebiu, odbyły się XXIII Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, będące jednocześnie eliminacjami do przyszłorocznych Finałów Akademickich Mistrzostw Świata (The 2018 ACM-ICPC World Finals), które zaplanowano do rozegrania w kwietniu w Pekinie.


 

W zawodach w Zagrzebiu wzięło udział 62 drużyn z najlepszych uczelni informatycznych Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Uniwersytet Warszawski reprezentowało sześć trzyosobowych zespołów studenckich. Organizatorzy przygotowali 12 oryginalnych, a przy tym bardzo trudnych zadań.

 

Mistrzostwo w znakomitym stylu wywalczyła drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego w składzie Kamil Dębowski, Mateusz Radecki oraz Marek Sommer, broniąc tym samym tytułu zdobytego w zeszłym roku przez inną drużynę z Uniwersytetu Warszawskiego. Mistrzowie zdecydowanie wygrali rozwiązując jako jedyni 10 zadań i będą reprezentować Uniwersytet Warszawski w finałach światowych.

 

Doskonale spisały się pozostałe drużyny reprezentujące Uniwersytet Warszawski. W pierwszej ósemce mistrzostw uplasowało się aż pięć zespołów z UW!

 

Dwunastu studentów z UW uczestniczących w zawodach CERC 2017 jest beneficjentami projektu „Mistrzowie Algorytmiki 2017” realizowanego w ramach programu „Najlepsi z najlepszych! 2.0”, którego celem jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności, poprzez m.in. umożliwienie im uczestnictwa w międzynarodowych konkursach.

 

Źródło: centrumprasowe.pap.pl
DARMOWE BILETY dla młodych na podróże koleją po CAŁEJ EUROPIE!

DARMOWE BILETY dla młodych na podróże koleją po CAŁEJ EUROPIE!

W przyszłym roku 20 tys. młodych Europejczyków dostanie niesamowity prezent na 18. urodziny! Będzie to bilet Interrail, który upoważni posiadacza do darmowych podróży po całej Europie! To nie żart! Projekt zaakceptował właśnie Parlament Europejski.


 

Serwis fly4free powołując się na „Lonely Planet” napisał, że:

„jest już pewne, że pilotażowy program z 20 tys. darmowych biletów dla młodych ludzi zostanie uruchomiony w 2018 roku. Wiadomo, że wezmą w nim udział także młodzi Polacy, ale wciąż czekamy na szczegóły wejścia w życie tego planu. Komisja Europejska informuje na razie, że chce, aby w 2020 roku taki bezpłatny bilet otrzymywał w prezencie każdy obywatel UE na swoje 18-te urodziny. Zwolennicy takiego „prezentu” uważają, że pomoże on młodym ludziom lepiej poznać siebie nawzajem i odmienne europejskie kultury. Projekt ma więc duży walor edukacyjny.”

 

Darmowe bilety otrzymane od Interrail, pozwolą na nieograniczoną liczbę podróży pociągiem przez ponad 30 krajów Europy. Liczba dni ważności biletu będzie z góry określona. Młodzi otrzymają miejsca w wagonach drugiej klasy.

 

Główny pomysłodawca tej idei, niemiecki europoseł Manfred Weber chciałby żeby bilet uprawniał do przejazdów pociągami po Europie przez trzy tygodnie i żeby młodzi ludzie mieli możliwość wykorzystania go w przeciągu 2 lat od otrzymania. Pilotażowy program darmowych biletów ma kosztować UE ok. 12 mln EUR.

 

Czyżby Europoseł miał jakieś niespełnione marzenia, którymi chce podzielić się z młodymi? Tak czy siak szykuje się nie lada gratka! A wy drodzy 17-latkowie – gdzie się udacie jeśli za rok otrzymacie darmowe bilety? Piszcie w komentarzach?

 

Źródło: fly4free.pl